Recenzja “Psychologii skutecznego tradingu” – Damian Chmiel, Comparic.pl

Wrzesień 14, 2015

Książka autorstwa Steve’a Warda pod tytułem „Psychologia skutecznego tradingu” prezentuje zestaw 35 praktycznych strategii, których celem jest pomoc traderom w poprawianiu własnych wyników. Pomysły przedstawione przez autora stanowią rezultat jego wieloletniej współpracy z traderami zatrudnianymi przez największe instytucje finansowe na świecie. Ward korzysta również z badań przeprowadzonych przez wiodących psychologów z dziedziny sportu i finansów behawioralnych. Praktyczne wykorzystanie omawianych strategii powinno przybliżyć każdego aspirującego inwestora do osiągnięcia sukcesu na giełdzie.

Steve Ward sam w swojej nocie biograficznej zaznacza, że pasję do psychologii rozwijał przez wiele lat podczas współpracy ze sportowcami. Od początku kariery maił możliwość wspierania mentalnego zawodników ponad trzydziestu różnych dyscyplin – w tym Olimpijczyków i sławne persony świata sportu. Jego historia z tradingiem miała zacząć się przez przypadek, jak twierdzi jednak autor świat ten pochłonął go całkowicie. W związku z tym ze szkolenia atletów przerzucił się na trenowanie profesjonalnych, jak i amatorskich traderów.

Autor „Psychologii Skutecznego Tradingu” w przeprowadzonym przeze mnie wywiadzie przyznaje, że nie handluje na własny rachunek. Zaznacza, że poznawał świat tradingu od podszewki grając na akcjach i walutach, jednak robił to, aby zdobyć niezbędne doświadczenie i osobiście przekonać się co nęka traderów. Brak stałej aktywności rynkowej tłumaczy swoją główną pasją – którą jest psychologia, coaching oraz pomaganie innym osobom w pokonywaniu trudności.

Efektem prac z domami brokerskimi, funduszami i traderami na całym świecie jest między innymi „Psychologia skutecznego tradingu” opisująca 35 różnych strategii, które mają poprawić osiągane przez inwestora wyniki. Muszę szczerze przyznać, że po pierwszej lekturze książki czułem się trochę oszukany. Odniosłem nieodparte wrażenie, że Steve Ward opisuje w bardzo ogólnikowy sposób metody radzenia sobie z problemami, które nie dotyczą traderów a tak naprawdę każdego człowieka. Zamieniając w powyższej pozycji słowo trader na jakiekolwiek inne (nauczyciel, aktor, czy też właśnie sportowiec) otrzymalibyśmy książkę zatytułowaną „Psychologia skutecznego uczenia” lub „Psychologia skutecznego zdobywania medali”. Chociaż dalej uważam, że w stwierdzeniu tym jest ziarenko prawdy, to po drugiej lekturze – zdecydowanie bardziej dogłębnej – całkowicie zmieniłem zdanie na jej temat.
“Psychologia Skutecznego Tradingu”

Steve Ward w wywiadzie dla Comparic.pl sam przyznał, że część z opisywanych przez niego strategii czerpie z dorobku innych psychologów, czy też doświadczenia wyciągniętego ze świata sportu. Wszystkie zostały jednak dopasowane pod potrzeby traderów. Nie da się bowiem ukryć, że inwestorzy każdego dnia borykają się z tak ogólnikowymi na pierwszy rzut oka problemami jak brak motywacji, rozproszenie uwagi, bardzo krótka koncentracja, nieumiejętność właściwego wyznaczania celów i ich realizacji. Patrząc na lekturę „Psychologii skutecznego tradingu” jako spójną całość – a nie oceniając każdą ze strategii osobno otrzymujemy porządny psychologiczny leksykon, który pokazuje co w każdym z nas jest właściwie, a co należy zmienić, aby zostać skutecznym traderem.

Wszystkie z opisanych strategii zawierają przykłady z życia – opis historii, które spotykały S. Warda w pracy oraz przykłady konkretnych traderów – jak i praktyczne zadania do wykonania. Wertując książkę i omijając część z ćwiczeniami z pewnością wiele tracimy. Skupiając się jednak na nich i realizując je skrupulatnie (będąc w pełni szczerym wobec siebie i swojego własnego ja) możemy bardzo wiele dowiedzieć się na temat osobistych silnych oraz słabych stron, jak i rozpocząć trening nad poprawą wydajności inwestorskiej.

Muszę przyznać, że pierwszy mój kontakt z książką ograniczył się do myślowego podsumowania „następna książka o psychologii”. Kolejna lektura „Psychologii skutecznego tradingu” rzuciła jednak zdecydowanie inne światło, na to co jest w niej zawarte. Szczerze mówiąc sporą część opisywanych w pozycji strategii staram się zaimplementować w swoim codziennym życiu – od tak błahych czynności jak regularne pamiętanie o wypoczynku i relaksie, po bardziej zaawansowane dotyczące pracy nad własnymi słabościami, wizualizacji celów, czy też technik wzmagających koncentrację oraz likwidujących uczucie stresu.

Bardzo ważne jest to, że Steve Ward nie ogranicza się do samego środowiska pracy tradera, ale wykracza po za nie – zwraca uwagę na aspekty, które mogą pozornie nie mieć wpływu na trading jednak ostatecznie przekładać się na ogólne efekty (styl życia, dieta, wysiłek fizyczny, kontakty z rodziną, nastawienie do życia, ilość odpoczynku, nałogi, itd.). Lektura „Psychologii skutecznego tradingu” uświadamia, że inwestowanie to nie tylko „patrzenie na wykresy” – czasami na pozór błahe zmiany trybu dnia powszedniego pozwalają diametralnie zmienić efektywność handlową, co S. Ward ilustruje licznie pojawiającymi się przykładami. Każdy rozdział jest uzupełniony również zestawem cytatów sławnych ludzi ze świata sportu, polityki oraz inwestowania – część z nich jest tak trafna, że na bardzo długo zapisuje się w pamięci.

Uważam, że „Psychologia skutecznego tradingu” na pewno nie jest pozycją, obok której możemy przejść obojętnie. Osobiście cieszę się, że sięgnąłem po nią drugi raz gdyż na pewno nie wyciągnąłbym z niej tak wiele jak podczas pierwszej styczności. Jeżeli rozważasz więc wgłębienie się w 35 strategii oferowanych przez autora, polecam dokładną lekturę każdej z nich i skrupulatną realizację ćwiczeń praktycznych. Dzięki temu całkowicie inaczej spojrzysz na swój dotychczasowy trading.